Obilježavanje Mjeseca Frankofonije u Bruxellesu i Zagrebu: izložba «Kravata – simbol hrvatsko-francuskog prijateljstva»

U ožujku, Mjesecu Frankofonije, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova organiziralo je nekoliko aktivnosti posvećenih promicanju francuskog jezika i kulture te raznolikosti i dijaloga među državama i zajednicama.

U sjedištu NATO-a u Bruxellesu 21. ožujka o.g. otvorena je izložba «Kravata – simbol hrvatsko-francuskog prijateljstva», čiji je pokrovitelj Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, a organizator Academia Cravatica, neprofitna ustanova posvećena proučavanju kravate kao dijela hrvatske i svjetske baštine.

Na desetak panoa u slici i riječi, na francuskom i engleskom jeziku, predstavljen je povijesni put kravate od sastavnoga dijela odore hrvatskih vojnika i narodne nošnje do jedinstvenog odjevnog predmeta, prihvaćenog prvo na francuskome dvoru u XVII. stoljeću, a potom u čitavome svijetu. Izložbu je posjetio i predsjednik Vlade Andrej Plenković, naglasivši tim činom 10. obljetnicu hrvatskoga članstva u NATO-u.

U sjedištu NATO-a 21. ožujka je održan i okrugli stol pod nazivom „Zapadni Balkan – perspektive?“, na kojemu je uz predstavnike Belgije, Bugarske,  Francuske i Poljske sudjelovao brigadir Ivo Martinić, hrvatski vojni izaslanik u Parizu, čije bogato diplomatsko iskustvo uključuje i angažman u Misiji Republike Hrvatske pri NATO-u kao i na pristupanju RH ovoj organizaciji.

Izložba o kravati predstavljena je tijekom Mjeseca Frankofonije i zagrebačkoj publici u Europskom domu, pod pokroviteljstvom MVEP-a, uz suorganizatore Klub za javnu diplomaciju Hrvatskog društva za UN i Academiu Cravaticu. Prigodna rasprava o prepoznatljivosti hrvatskog podrijetla kravate u Europi i svijetu održana je 1. ožujka u moderaciji Maje Peterlić, uz sudjelovanje hrvatskog književnika Mire Gavrana, francuskog veleposlanika u Zagrebu Philippea Meuniera, prodekana Visoke škole međunarodnih odnosa i diplomacije Dag Hammarskjöld prof. dr. sc. Gorana Bandova, osnivača i ravnatelja Academie Cravatice Marijana Bušića, muzikologinje i diplomatkinje dr. sc. Zdenke Weber te direktora tvrtke Efficiens Europe  Nikolasa Pekića.

Međunarodna organizacija Frankofonije (OIF) osnovana je 1970. godine u cilju promicanja mira i povjerenja među narodima, demokracije i ljudskih prava, obrazovanja te francuskog jezika i kulturne raznolikosti, a danas broji 88 država članica. RH je od 2004. u statusu promatrača pri OIF-u i otad predano doprinosi ciljevima ove organizacije. (izvor: http://www.mvep.hr/hr/mediji/ostale-vijesti/obiljezavanje-mjeseca-frankofonije-u-bruxellesu-i-zagrebu–izlozba-%C2%AB,56233.HTML)