Kravata U Europskom Parlamentu

27. listopada u Europskom parlamentu u Strasbourgu održan je stručni skup i otvorena izložba “Izazov kravate – hrvatski doprinos globalnoj kulturi” u organizaciji zastupnika u Europskom parlamentu Tonina Picule i ustanove Academia Cravatica s ciljem da kravata dobije i svoj europski dan.

 

Stručnjaci o Europskom danu kravate

Stručni skup otvorio je Tonino Picula istaknuvši kako će ostvarenje cilja u vidu unošenja kravate u europske dokumente pokazati kako time potvrđujemo sposobnost razumijevanja tuđih kultura. Nikola Albaneže iz ustanove Academia Cravatica nadodao je kako se ovim projektom znatno približavamo nastojanjima da Europski parlament proglasi Dan kravate.

Povjesničar Vladimir Brnardić izložio je povijesni kontekst kravate dok je povjesničarka umjetnosti Margarita Sveštarov Šimat iskoristila priliku da ulogu kravate protumači kroz djelovanje obitelji Zrinski. Istaknula je kako je Zrinski percipiran kao neustrašivi ratnik i prikazan kao elegantni vlastelin s čvorovanim rupcem oko vrata.

 

Na skupu je izlagala i Jasna Čapo Žmegač s Instituta za etnologiju i folkloristiku koja je naglasila kako je kravata europski proizvod prisutan na hrvatskom teritoriju te kao rezultat kreativne aproprijacije različitih kulturnih kontakata povezuje različite nacije i društvene klase.

Božo Skoko s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu naglasio je kako se sljedeće godine navršava 360 godina od ulaska kravate u svijet mode prema Brittanici i napomenuo kako Hrvatska tek mora ustanoviti što je njezin identitet. Boris Ljubičić objasnio je dizajn loga za Svjetski dan kravate – kravata kao najmanji komad tekstila u muškom odijevanju dolazi kao točka na “i” na kraju svakog odijevanja, a njezino vezivanje se presavija poput znaka & u engleskom jeziku. Takav prikaz kravate u vezivanju šalje jasnu poruku, a bojama olimpijskih igara i hrvatskim crvenim kvadratom postaje prepoznatiljiv u svijetu.

Skup je svojim izlaganjem zatvorio književnik Božidar Prosenjak istaknuvši kravatu kao najveći stupanj uljudbe što potvrđuje njezina civilizacijska poruka diljem svijeta.

 

“Izazov kravate – hrvatski doprinos globalnoj kulturi”

Svečanom otvorenju izložbe prethodilo je postrojavanje Počasne satnije Kravat pukovnije na čelu sa zapovjednikom Željkom Matejčićem koje je privuklo veliku pažnju posjetitelja i europarlamentaraca.

U sklopu Flower Carpet Exhibition Area u zgradi Europskog parlamenta u Strasbourgu izloženo je više od pedeset umjetničkih djela hrvatskih i inozemnih autora koja tematiziraju kravatu. Izložba “Izazov kravate” do sada je predstavljena u petnaestak gradova, desetak zemalja i tri kontinenta. Marijan Bušić, ravnatelj ustanove Academia Cravatica uoči izložbe pojasnio je: “Od mladenačke dobi obuzet sam kravatom i inspiriran njome; proživio sam tolike godine i nadalje je posvuda vidim. Ona nadahnjuje tolike autore i ponovno se potvrđuje, poslije svih naših odgovora, izazova, kreacija, kako je nemoguće sve opisati i do kraja je likovno iscrpsti. Ona je opet i ponovno izazov, tajna!”

Domaćin izložbe u Europskom parlamentu, Tonino Picula, istaknuo je kako su izložene kravate europske svojim povijesnim i simboličnim značenjem i kako je Europska unija dostojna nasljeđa koje kravata nosi, a Europski parlament idealan domaćin umjetnicima koje je inspirirala. Nikola Albaneže, voditelj projekta Muzej kravate uoči izložbe istaknuo je kako je prezentacija izložbe u Europskom parlamentu svojevrsni vrhunac, ali nipošto ne završetak nego polazište s kojega valja još snažnije krenuti u nova umjetnička osvajanja i da forma i simbolika kravate postojano nadahnjuje i potiče raznovrsne autore od kojih možemo uvijek očekivati zanimljive i atraktivne likovne kreacije.